40Haber

Kırkağaç’ta DRON ile zeytin ilaçlaması yapıldı

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı ile İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu DRONE ile Zeytinlik ilaçlaması tanıtımını Gebeler mahallesi çiftçilerinden, aynı zamanda Ziraat Odası yönetim kurulu üyesi Besim Şahin’in zeytinlerinde gerçekleştirildi. Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı yaptığı açıklamada: “ 8700 metrekarelik bir Zeytinlik alanında yapılan demo çalışmasında 6 dakika gibi kısa bir sürede Zeytinlik komple […]

Kırkağaç’ta DRON ile zeytin ilaçlaması yapıldı
20 Mayıs 2021 - 16:47 'de eklendi.

Kırkağaç Ziraat Odası Başkanlığı ile İlçe Tarım Müdürlüğü’nün ortaklaşa düzenlemiş olduğu DRONE ile Zeytinlik ilaçlaması tanıtımını Gebeler mahallesi çiftçilerinden, aynı zamanda Ziraat Odası yönetim kurulu üyesi Besim Şahin’in zeytinlerinde gerçekleştirildi.
Kırkağaç Ziraat Odası Başkanı Emin Özarı yaptığı açıklamada: “ 8700 metrekarelik bir Zeytinlik alanında yapılan demo çalışmasında 6 dakika gibi kısa bir sürede Zeytinlik komple DRONE ile ilaçlandı. Yaklaşık olarak 15,7 litre su ile dekar başına düşmesi gereken zirai ilaç miktarı ağaçlara atıldı. Özellikle engebeli arazilerde ve yağmurun hemen sonrası gibi durumlarda tercih edilecek olan DRONE ile ilaçlama öyle tahmin ediyorum ki gelecek 10 yıl içerisinde çok daha geniş bir kullanım alanına sahip olacaktır. Bugüne kadar alışmış metotlarla ilaçlama yapan zeytincilerimiz daha az su ile daha çok alanın ilaçlamasında göre tasarlanmış olan ilaçlama memelerinden buhar şeklinde ağaçların üzerine dökülen su ve zirai ilaç karışımının yapraklarda gözle görülür elle hissedilir herhangi bir ıslaklık meydana getirmemesi. çiftçilerimizi biraz tedirgin etti. Bu uygulama için ilçemize gelen Agro flytech firması yetkililerine, ilçe tarım müdürümüz sayın Cihan Doğan a, Ziraat Odamızın Yönetim Kurulu üyeleri İbrahim Ethem Duman a Mehmet Çoban a, Besim Şahin e ve ekim işlerinin yoğunluğuna rağmen tanıtım uygulamasına katılan bütün çiftçilerimize teşekkürlerimi sunuyorum.

Not :Dekar başına ilaçlama bedeli 20.00 TL olup. Büyük alanlar için özel fiyat verilecektir.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER