40Haber

KIRKAĞAÇLI MEYVE ÜRETİCİSİNE DESTEK

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Kanadı Noktalı Sirke Sineği Tuzaklarının dağıtımına devam ediliyor. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından temin edilen toplam 50.000 adet şişe Kırkağaç, Soma, Ahmetli, Akhisar, Demirci, Saruhanlı, Selendi ve Şehzadeler  İlçelerindeki meyve üreticilerine gönderilecek. Şehzadeler İlçesinde dağıtımı yapılan ve Kanadı Noktalı […]

KIRKAĞAÇLI MEYVE ÜRETİCİSİNE DESTEK
27 Nisan 2022 - 13:34 'de eklendi.

Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Ege İhracatçı Birlikleri’nin ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında Kanadı Noktalı Sirke Sineği Tuzaklarının dağıtımına devam ediliyor. Ege İhracatçı Birlikleri tarafından temin edilen toplam 50.000 adet şişe Kırkağaç, Soma, Ahmetli, Akhisar, Demirci, Saruhanlı, Selendi ve Şehzadeler  İlçelerindeki meyve üreticilerine gönderilecek.

Şehzadeler İlçesinde dağıtımı yapılan ve Kanadı Noktalı Sirke Sineği’ne karşı Biyoteknik mücadelede kullanılacak olan içinde 250 ml doğal elma sirkesi bulunan 1 litrelik pet şişeler, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından temin edildi.

Şehzadeler İlçesi Şancaklı İğdecik Mahallesinde düzenlenen dağıtım etkinliğine katılan Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk; “Dağıtımı yapılan tuzaklar, başta kiraz olmak üzere birçok meyvede verim ve kalite kaybına neden olan, önemli karantina zararlılarından Kanadı Noktalı Sirke Sineği’nin Biyoteknik mücadelesinde kullanılacak.

Proje ile İl genelinde toplam 150.000 adet tuzağın dağıtımını gerçekleştirmiş olacağız. 2.000 üreticimiz bu imkândan yararlanmış olacak. Yaklaşık 5.000 dekar alanda Kanadı Noktalı Sirke Sineği’ne karşı Biyoteknik mücadele uygulanacak.

Ege İhracatçı Birlikleri’ne vermiş oldukları katkıdan dolayı teşekkür ediyor, üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Sirke sineği tuzaklarına sirke sineğinin gireceği büyüklükte 8-10 adet delik açıldığını belirterek; “Bu deliklerden yayılan koku da Sirke Sineğini cezbetmektedir. Bu sayede tuzağa giren sirke sineği kiraz meyvesine zarar verememektedir. Yıllık 600 bin ton kiraz üretimimizde kayıpları önlemek, kaliteyi yükseltmek ve ihracat hedeflerimizi tutturabilmek için üreticilerimize desteklerimiz sürecek” dedi.

Tarımsal zararlılarla yapılan mücadelede çevreye zarar vermeden mücadele etmenin çok önemli olduğunun altını çizen Uçak; “Bu şekildeki mücadelede, çevreye zarar vermeden, Biyoteknik mücadele yapılarak, tarımsal üretim gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle, projenin çevreye duyarlı bir mücadele yönteminin uygulamanın yanında, üreticilere kendi imkânları ile zararlılarla mücadele etmenin mümkün olabileceğini göstermeyi de hedefliyoruz. 50 bin adet tuzak Manisa İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüzce, kiraz üretimin yoğun olarak yapıldığı mahallelerde dağıtılacak” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER